IGOT7 acuză Woolim Entertainment de plagierea designului de album pentru Golden Clild

got7,golden-child

Fanii IGOT7 au găsit că noul album de la Golden Child are un concept prea similar cu un album GOT7

Doi ani în urmă, GOT7 a lansat albumul „Flight Log: Turbulence”, care a avut tema carcaselor pentru a corespunde conceptului ales. Fanii au fost șocați când au văzut împachetarea albumului „Goldeness” de la Golden Child, întrucât este prea similar cu albumul băieților din GOT7.

Împachetarea albumului Golden Child (sus) și al albumului GOT7 (jos):

Ambele albume au venit cu stickere pentru a decora carcasele (sus – pentru Golden Child și jos, pentru GOT7)

O comparație a albumului Golden Child (sus) și a trupei GOT7 (jos) după ce stickerele sunt puse:

O comparație a albumelor puse alături, cu stickere și fără:

Photocardurile trupelor, cu tema biletelelor de avion. Golden Child – sus, GOT7 – jos:

Designul CD-ului (Golden Child – sus, GOT7 – jos):

Mulți fani IGOT7 au crezut că totul este similar între cele 2 albume, și că Woolim Entertainment a copiat albumul trupei GOT7. Fanii IGOT7 au accentuat că nu au de gând să acuze Golden Child sau fanii lor, ci să ceară explicații de la agenția lor. Corespunzător, a ajuns în trend hashtag-ul   #Woollim_Explain_AlbumDesignConcept și niciun membru Golden Child sau fanii lor nu au fost menționați.

Explicațiile unui fan IGOT7:

„Vreau să încep cu designul pentru album. Aici sunt pur şi simplu prea multe părți care se suprapun. Nu doar albumul, dar și videoclipul, inițialele, melodia de titlu. Nici nu am ridicat problema costumelor. În primul rând, am fost sceptic și m-am gândit că poate e o coincidență. Mulți fani IGOT7 au adus problema pe Twitter, pentru că albumele sunt similare. Așa cum criticile fandomului nostru sunt puternice, noi nu învinuim Woolim pentru asta, noi nu spunem că e greșeala celor din Golden Child, noi am fost foarte atenți să nu ofensăm nicio parte.

Chiar și hashtag-urile. Sunt persoane care au început să aducă în trend „#Woolim_Clarify_AlbumDesign”. Am fost foarte atenți, și atmosfera era încă una bună. Ne-am gândit și cum se vor simți membrii Golden Child, dacă vor intra pe Twitter.

Dar, de nicăieri, au apărut câțiva fani Goldeness spunând că fanii IGOT7 i-au terorizat pe Melon și că aduceau în trend „plagiarism” alături de termenii respectivi de căutare. S-au creat mai multe neînțelegeri și au fost persoane care au început să atace fanii IGOT7. Desigur, Agase nu sunt cunoscuți pentru terorizare în Melon. Și nu avem niciun interes să aducem termeni de căutare în trend ㅠ. Și eu clar nu pot controla întreg fandomul, așa că am de gând să ofer un feedback. Sunt câțiva fani Goldeness care ne-au atacat, și unii Agase s-au enervat. Se pare că ambele părți sunt atacate, și sunt mai multe dezacorduri între fani.

Mai întâi, noi doar dorim ca Woolim să-și ceară scuze sau să ofere un răspuns. Dar acum, Agase sunt pur și simplu obosiți, și nu se mai gândesc la asta. Tagul din Twitter a trecut de la Woolim la GNCD. Nu înțeleg de ce fandomurile noastre se ceartă când greșeala este a companieiㅠ . Nu vom ajunge la un sfârșit dacă vom spune „voi ați început primii” sau „ați atacat primii”. Hai să ne concentrăm pe Woolim în schimb.

Doar sper că toate acestea se vor rezolva”

Unele comentarii:

ㅇㅇ „Agase doar au arătat cât de manierați pot fi…; Dacă era fandomul nostru, nu era să ne oprim vreodată ㅋㅋㅋㅋ”

ㅇㅇ „Asta este prea evident, sunt complet aceleași”

ㅇㅇ „Bine, dar sunt identice în mod sever-;;;;”

ㅇㅇ „Nu sunt un fan al acestor trupe, dar vreau să spun că, oricând apar probleme de genul, este inevitabil să nu ai hashtag-uri care îți critică trupa… Și e corect să ceri de la Woolim, doar ei știu ce artiști aduc în încurcătură…; Nu este doar un grup în Woolim, și dacă v-ați gândit că, aducând în trend plagiarismul alături de Woolim, alte trupe la fel vor fi afectate, atunci e corect că ați folosit Golden Child în engleză. În adiție, Woolim ar trebui să se asigure că vor oferi un răspuns… Oricum, ambele fandomuri ar trebui chiar acum să caute răspuns la Woolim”

Ce credeți despre toată acestă situație?

sursa: (1) (2)

Un gând despre „IGOT7 acuză Woolim Entertainment de plagierea designului de album pentru Golden Clild

  1. Pingback: Woollim Entertainment neagă acuzațiile de plagiat + reacția internauților | K-pop Romania

Lasă un comentariu