![]()
La doar o zi de la tragedia care a șocat întreaga lume, un alt zbor Jeju Air s-a confruntat cu probleme de natură tehnică.
Presa coreeană relatează că un alt avion aparținând companiei Jeju Air a fost forțat să aterizeze de urgență și să se întoarcă la aeroportul de plecare, mai devreme în această dimineață, după ce o problemă cu trenul de aterizare a fost detectată la scurt timp după decolare.
Compania aeriană i-a informat pe toți cei 161 de pasageri de la bord despre aterizarea de urgență și defecțiunea mecanică. Au putut să se întoarcă la aeroportul Gimpo cu succes, la ora 7:25 (ora locală a Coreei de Sud): „La scurt timp după decolare, un semnal care indică o problemă cu trenul de aterizare a fost detectat pe sistemul de monitorizare al aeronavei”.
A fost raportat că 21 de pasageri au ales să nu se îmbarce în avion spre Jeju, invocând îngrijorări legate de siguranță și din alte motive.
Anterior, aeronava Boeing 737-800 a luat foc, duminică dimineață, ora 9:03 (ora locală a Coreei de Sud) în urma coliziunii cu un zid de beton. Conform rapoartelor, numai doi oameni au supraviețuit din cei 181 care se aflau în avion Jeju Air – 175 de pasageri și șase membri ai echipajului. Acesta este primul accident mortal din istoria Jeju Air, una dintre cele mai mari companii low-cost sud-coreene, care a fost înființată în 2005.


