
Actrițele Suzy și Go Min Si au făcut donații semnificative pentru a sprijini eforturile de recuperare în urma incendiilor de pădure care au afectat recent sud-estul Coreei de Sud, inclusiv provinciile Ulsan, Gyeongsang de Nord și Gyeongsang de Sud.
Pe 26 martie, „Hope Bridge Korea Disaster Relief Association” a anunțat că Suzy a donat 100 de milioane de woni (~68.000 de dolari) pentru a-i sprijini pe cei afectați. Agenția actriței a declarat:
„Suzy a fost profund mișcată de amploarea incendiilor și a simțit nevoia de a ajuta într-o perioadă atât de dificilă. Ea speră sincer ca incendiile să fie stinse în curând, iar cei afectați să-și poată relua viața de zi cu zi.”
Suzy este membră a „Hope Bridge Honors Club”, un grup exclusiv dedicat donatorilor individuali de mare valoare. Ea a susținut constant eforturile umanitare încă din 2019, când a contribuit la ajutorarea victimelor incendiului devastator din Gangwon. Până în prezent, donațiile sale către Hope Bridge se ridică la un total de 600 de milioane de woni.
Shin Hoon, secretarul general al organizației, a subliniat:
„Donația generoasă a lui Suzy transmite un mesaj de speranță pentru mulți. Vom depune toate eforturile pentru ca sprijinul ei să ajungă acolo unde este cu adevărat nevoie.”
La rândul său, actrița Go Min Si a donat 50 de milioane de woni (~34.000 de dolari) pentru a susține victimele incendiilor.
„Am fost copleșită de cât de grave au devenit daunele. Am simțit că trebuie să ajut, oricât de puțin aș putea”, a declarat ea. „Cred că acum este momentul ca toți să fim solidari. Sper ca mai mulți oameni să se alăture acestei inițiative.”
Și Go Min Si este membră a „Hope Bridge Honors Club”, susținând activ comunitățile afectate de dezastre încă de la prima ei donație din 2019. De atunci, a continuat să sprijine victime ale incendiilor, inundațiilor și altor calamități prin contribuții constante și din suflet.
Shin Hoon a adăugat:
„Suntem profund recunoscători pentru generozitatea sinceră a lui Go Min Si. Hope Bridge va acționa prompt și eficient pentru a-i ajuta pe cei afectați să se întoarcă la normalitate cât mai curând posibil.”
