Son Heung Min părăsește Tottenham Hotspur după 10 ani la echipa londoneză

Tottenham captain Son reveals emotional move from Ange Postecoglou that  inspired Europa League win - The Mirror

Căpitanul Tottenham Hotspur va părăsi echipa după presezonul din această vară.

Echipa Tottenham Hotspur va juca împotriva celor de la Newcastle United în cadrul ediției din 2025 a „Coupang Play Series Match 2” în data de 3 august, ora 20:00 (fusul orar coreean). Jocul face parte din turneul asiatic din presezonul de vara al Premier League.

Son Heung Min și echipa sa au sosit în Coreea de Sud în data de 1 august prin Aeroportul Internațional Incheon. O zi mai târziu, în data de 2 august, fotbalistul sud-coreean a luat parte la conferința de presă de dinaintea meciului alături de antrenorul Thomas Frank. Căpitanul echipei londoneze a ținut să le mulțumească, cu această ocazie, reporterilor pentru prezență, afirmând, „Vă mulțumesc pentru că ați venit la o oră matinală. De asemenea, aș dori să le mulțumesc tutoror celor care au făcut acest meci posibil. Toți jucătorii sunt încântați și sperăm că va fi un meci bun”.

Mai departe, Son Heung Min și-a făcut oficială decizia de a se despărți de echipa pentru care a jucat în ultimii 10 ani la finalul acestei veri. „Mai am încă un anunț de făcut astăzi și nu a fost o decizie ușoră. Am decis să părăsesc echipa după presezonul din această vară. Voi da tot ce am mai bun pentru a face din acest ultim meci unul memorabil.”

Son Heung Min a început să joace pentru echipa londoneză în vara anului 2015. Sezonul trecut, și-a condus echipa spre victoria istorică din finala „UEFA Europa League”. „2025 Coupang Play Series Match 2” va fi ultimul său joc din postura de căpitan al Tottenham Hotspur.

În ceea ce privește viitorul starului sud-coreean, tot mai multe voci din lumea fotbalului lasă de înțeles că Son Heung Min ar dori să ia drumul americii printr-un transfer în Major League Soccer. Dacă mutarea se va concretiza, fotbalistul sud-coreean ar urma să fie coleg de ligă cu un alt nume uriaș al fotbalului internațional, Lionel Messi care este legitimat, în acest moment, la echipa MLS, Inter Miami CF.

Îi dorim mult succes pe mai departe lui Son Heung Min și urmărim cu interes ce echipă va alege fotbalistul sud-coreean pentru următoarea etapă a carierei sale.

Fiți cu ochii pe noi pentru cele mai noi informații.

Sursa: allkpop

Foto: themirror.co.uk, allkpop.com

Lasă un comentariu