Grupul Wanna One este acuzat de plagierea trupei SF9

Imagini pentru wanna one sf9

Fanii susțin că noua melodie a celor din Wanna OneBoomerang, și piesa Fanfare de la trupa SF9 sunt cam asemănătoare.

Pe 19 martie, trupa creată în urma programului de supraviețuire Produce 101 a lansat noul album ‘0+1=1 (I Promise You)‘ cu piesa de titlu, „Boomerang”. După ce au ascultat cântecul, mai mulți fani au acuzat membrii Wanna One că au plagiat piesa cu care au debutat idolii din SF9, ce a fost lansată pe 4 octombrie 2016. Aceștia susțin că ambele melodii au același ritm la început.

Fanii trupei SF9 cer un răspuns oficial din partea companiei YMC Entertainment. Mai jos puteți asculta părțile din cele două piese ce sunt considerate prea asemănătoare.

https://youtu.be/brrXO2L118A

https://twitter.com/_/status/975743241126473728

Ce părere aveți despre acuzația de plagiere?

Sursa: allkpop

 

6 gânduri despre „Grupul Wanna One este acuzat de plagierea trupei SF9

  1. Avatarul lui susodoi 🌼susodoi 🌼

    Mnu.. nu neaparat cu Fanfare.. Dar mai demult, sa zic „in kpop ul mai vechi” majoritatea pieselor incepeau asa.. adica nu comenta nimeni – pt ca asa erau piesele din kpop. Eu chiar am sesizat ca melodia Boomerang are un vibe de piesa „de mai demult” din kpop, ceea ce m-a bucurat 😊 .. Acuma.. daca oamenilor li se pare plagiata, nu e chiar asa. Cate piese nu incep asa.. uitându-mă la ele parca mai degraba mi se pare ca seamănă cu faza aia din-ainte de „Beultorune” Fireeee :)) . Dar e doar din cauza ca suna incetuț la inceput si dupa bagă un cuvânt tare, si incepe instrumentalul.

    Apreciat de 1 persoană

    Răspunde
  2. Avatarul lui Juckie20Juckie20

    Se aseamănă intr-o oarecare măsură. Ritmul mi se pare la fel ,mie. Numai ca e mai puternic beat-ul la Wanna One. Fanfare are efecte sonore pe lângă ritm. Îmi place melodia Fanfare. Și ador începutul la Boomerang.

    Apreciază

    Răspunde

Lasă un comentariu