
B.I.G şi-au lansat de curând melodia Aphrodite, dar nu am putu să nu observ câteva asemănări cu mai multe melodii de la trupa B.A.P.
Scandalurile despre plagiere sunt în floare, iar acum am observat o mică „inspirare” a trupei B.I.G se la seniori lor B.A.P.
Totul începe prin versul de început care sună „Yeah Monyechord Music, we fly on this track, let’s go”. Versuri extrem de asemănătoare cu „Yeah Sounds good, we fly here, B.A.P leggo” din No Mercy şi „Yeah Moneychrosd music, legerndary, B.A.P let’s go” din Whut’s Poppin.
Ok simplă coincidenţă? Bine să trecem mai departe.
Instrumentaul Aphrodita sună izbitor de mult cu instrumentalul de la Warrior. Este defapt cam acelaşi pe o altă notă, cel de la Aphrodita fiind pe o notă mai înaltă:
Minutul 0:13
Şi minutul 0:10
De asemenea partea cu tobele aduce foarte mult cu cele din No Mercy. Acel „hey” este identic:
2:12
2:40
Pe lângă toate cele menţionate mai sus, aş mai adăuga flăcările, la fel ca în Warrior. Coregrafia în momentul 1:30 cu săritul şi încrucişatul picioarelor aduce aminte de coregrafia de la „One Shot„. Marco s-a ocupat de versurile şi muzica la No Mercy şi Aphrodite, putem să trecem peste „hey-ul” sau nu, de la tobe…dar Warrior?
Mai sunt alţi autori care sunt de acord cu mine în această privinţă, seamănă cu B.A.P şi aş mai adăuga Boyfriend şi INFINITE.

😂 Mai pun si eu paie pe foc in scandalurile de plagiat asta fac….😂
ApreciazăApreciază
Nu seamănă.
ApreciazăApreciază
Scandaluri legate de plagiat au fost multe si vor mai fi doar ca autorii le traduc doar pe cele in care sunt implicate trupele lor preferate, eventual cele care le pun trupa intr-o lumina buna.
Oare daca ar aparea un articol in care se spune ca BAP au plagiat cu adevărat o anumita trupa Speedy l-ar mai traduce?
ApreciazăApreciază
Ce sa zici si tu cand trupa ta are vreo 5 scandaluri de plagiere la activ😂 Aici nu e vorba de haine sau asemanari evidente ci de putina ureche muzicala. Da aa traduce, pt ca cel mai probabil ar fi nimic asemanator cum a foat cu asa.zisa copiere dupa shinhwa unde s.a dovedit ca nu er nici o copiere😂
ApreciazăApreciază
Bine speedy, cum spui tu
ApreciazăApreciază
L-aş traduce eu
ApreciazăApreciază
E valabil in ambele cazuri.
ApreciazăApreciază
Pai da, exact cum am zis si eu „articolele despre plagiat au fost scrise de fanii trupei”, nu am spus „tradus” ci „scris”
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Fără a mă uita la amănunte, melodia seamănă în general a BAP în sensul bun. Nu e nimic plagiat, toate seamănă până la urmă, de aia se cheamă POP, şi dacă o ţinem tot aşa îl luăm şi pe dracul drept înger…
ApreciazăApreciază
😂 Lucifer a fost odata inge 😆 Alaturi de ceilalti „knights of hell” Stii si tu asta ca de aia ai zis ce ai zis😜 😂 Nu e plagiere, sunt parti asemanatoare.
Dar mai bine zici de asemanari intre muzica si coperti de albume decat sa zici de haine, hainele oricum sunt pe toata strazile la fel…
ApreciazăApreciază
Haha! Trebuie să vă ce alţi knights of hell mai sunt.
BAP sunt exemple de urmat acum ^_^ The mentor oppa
ApreciazăApreciază
Nu sunt knights (as nu mai stiu cum e in romana) se numesc „Printi ai iadului” Cica sunt 7 (Inclusuv Lucifer) Pe Asmodeus mi.l amintesc doar😂 Daca cauti „Knights of hell” iti da povestea inventata pt Supernatural.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
in cazul asta ai drepatate. dar inca nu pot sa iti dau dreptate suta la suta in acel caz, iar atunci eu eu nu am negat ce ai zis, am spus doar ca nu poti fi sigura suta la suta si nici sa dovedesti.
ApreciazăApreciază