Cel mai activ site românesc de unde primești informațiile necesare despre idolii și actorii tăi preferați. / Știri, filmări, concerte, bârfe, traduceri și multe altele!
Dupa cum se stie, emisiunea difuzata pe MBC, Music Core, a atras intotdeauna fanii K-pop pentru interesanta selectie a prezentatorilor, cat si pentru performantele iesite din comun.
Am preluat dupa allkpop.com top 10 al celor mai interesante performante in aer liber. Asa ca, enjoy!
Interviul a fost dat pe 22 iulie la ora 4pm dupa ce pe 21 au avut un concert in Seoul. Se pare ca baietii au venit la conferinta de presa cu zambetele pe buze si au fost deschisi la interviu.
Onew-O; Key-K; Minho-M; Taemin-T; Jonghyun-J
I: Cum va simtiti cand sunteti pe scena? J: Ne tinem cel de-al doilea concert in Coreea. L-am numit ca si o prelungire a ultimului concert si asta inseamna ca aratam o lune care e doar a noastra. Deoarece am lucrat din greu pentru al pregati, cred ca multi oameni vor pleca acasa fericiti. Sper ca vor anticipa concertele.
I: Vre-un as in maneca pentru concert? J: Scena este mare si sunt multe evenimente comparativ cu primul concert. Daca as spune mai exact ar fi un spolier dar va fi un spectacol care te va face sa te simti ca si cum te-ai uita la un show de amuzament. M: Pentru partile solo am pregatit ceva la care fiecare dintre noi este bun si pe care se poate baza. Va rog sa fiti atenti la prestatiile solo si bineinteles si cele de grup. O: Accentul este pus pe cantece dar sunt parti cand facem ceva amuzant in timpul prestatiei. J: Am pregatit o prestatie cu un membru.
I: Ati facut un tur al arenei? M: Sincronizarea dintre membrii s-a inbunatatit si am invatat cum sa ne sincronizam cu publicul. A fost o experienta grozava.
I: Ati plans mult pe timpul concertului de pe 21? J: Am plans pentru ca a fost o zi fericita. Nu ma gandeam „Ar trebui sa plang” dar am plans. Fanii au pregatit un eveniment si a fost foarte emotionant.Nu am fost doar eu, dar toata lumea a plans. Cred ca am plans pentru ca am fost recunoscatori fanilor. T: Cred ca am plans din cauza cadourilor fanilor.
I: Veti avea ocazia sa va intalniti fanii in vitor? J: Vom avea mai multe prestatii atata timp cat suntem un grup bun care creeaza si tine pasul cu tendintele. Vom intalni multi fani in turnee, concerte si altele.
I: Filmariile pentru drama lui Minho merg bine? M: Voi juca ca si protagonist al dramei „For You In Full Blason”(To the beautyful you). Sper ca veti fi atenti la sarituriile la inaltime din timpul dramei. Este pentru prima oara cand fac asa ceva deci va rog sa ma priviti. Sunt inca la filmariile pentru sariturile la inaltime. Poate de aceea nu m-am descurcat bine. Recordul meu a fost de 175 de cm. Am sarit aproape inaltimea lui Junghyun.
I: Sentimentul de a vedea juniorii si seniorii? M: Avem junior barbati acum. Pentru ca avem junior noi ma simt ca si cum ar trebui sa aratam performante mult mai pasionale. J: Ca si noi cand am invatat si am practicat multe privindui pe seniorii nostri, sper ca juniorii nostrii pot face la fel privindu-ne.
A si am citit undeva urmatorul comentariu:„Si-au pierdut jumatate din fani dupa asta”(prestatia lui Junghyun si Taemin) dovediti ca nu e adevarat si sustinetii in continuare.
Nu stiu ce sa pun ca titlu pentru filmuletul de mai jos asa ca va las voi sa descoperiti. Pe 21 iulie in timp ce promovau turneul „SHINee World Concert II”, Jonghyun s-a apropiat extrem de mult de Taemin si era cat pe aci sa il sarute.
Ceea ce a mai atras atentia fanilor a fost corpul lui Junhyun pe jumatate dezbracat si acoperit cu tatuaje. Chiar putem spune ca SHINee au crescut si nu mai sunt copii.
Sulli si Minho vor juca in drama „To The Beautiful You” asa ca cei de la Vogue Girl le-au luat un interviu.
Sulli:
V.G.: Dupa ce ati cantat nu e dificil sa jucati acum? Sulli: Sincer m-am simtit impovarata, pentru ca am inceput sa joc dupa timp indelungat. Bar lucrurile pe care obisnuiesc sa le fac, ca jucatul aiurea cu staful si conversatul cu directorul au inceput sa imi stea in minte inca de cand am inceput filmarile. Fara sa stiu, m-am pierdut in aceea atmosfera de filmare. Pentru ca intr-un fel simt ca si cum m-am descoperit pe mine zilele astea, actoria e mult mai confortabila acum.
V.G.:Cum te-ai simtit cand ai primit oferta sa joci in drama? A trebuit a iti tunzi parul! Sulli: Trebuie sa fie o neintelegere daca vorbesc asa , dar de indata ce am vazut originalul am stiut ca trebuie sa o fac.
Am avut brusc senzatia ca „nu este nimeni care sa joace rolul ca si mie”. M-am simtit ca o pot face foarte, foarte bine.
Cred ca m-am simtit trista doar un minut inainte sa imi tai parul.
V.G.:Este rolul lui Gooo Gaehee similar cu Sulli pe care o stim? Sulli: Probabil nu voi fi acea Sulli ‘adorabila si cute’. Cu toate astea exista cateva aspecte care sunt similare cu imaginea mea reala. Multi oameni cred ca sunt un copil cu multa dragalasenie, dar sincer sunt putin morocanoasa si am oarecum o parte masculina. Tind de asemenea sa nu ma exprim prea mult. A fost dificil sa adus acea parte a mea in f(x), deci cred ca e bine ca pot aborda ceva natural, aproape de imaginea mea reala, prin acest rol.
VG.: Ai vre-o referire cu privire la personajele lui Yoon Eunhye sau Park Shinhye? Sulli: L-am mentionat deja in ceea ce priveste costumele si coafurile. M-am bucurat uitandu-ma la Coffee Prince si You are Beautiful, si sincer chiar am crezut ca „Rolurile lui Go Eunchan si GO Minam mi s-ar potrivi” Haha.
V.G.: Sunt constienta ca ai devenit personajul principal intr-un triunghi amoros. Intre barbatescul Kang Taejoon si
milostivull Cha Eungyul, pe care il place Sulli? Sulli: Cel milostiv e dragut dar inca cred ca un stil sentimental care te priveste bine este bun. Imi plac baietii care vorbesc cu mine mai intai.
V.G.:Ai putea deveni dragistea ta nesabuita pentru Goo Jaehee? Sulli: Daca e cineva pe care chiar il plac as putea sa sa devin nasabuita, dar nu stiu daca as putea sa putea sa am creierul lui Jaehee. Nu am nici o incredere in ceva ce vine cu un plan perfect. Nu sunt foarte meticuloasa.
V.G.: In cazul in care drama va deveni un hit, e ceva ce vrei sa faci? Sulli: Umm un CF pentru shampon! Cand mergi la magazin, acolo sunt poze cu sampoane. Dar numai adevaratele stele sunt puse acolo. Sincer am fost putin geloasa de fiecare data cand le vedeam.
V.G.:Daca ai putea sa fi un alt membru al f(x) pentru o zi, cine ti-ar placea sa devi? Suli: As vrea sa devin Victoria si sa ma impart in doua si sa incerc sa dorm asa. Si ochii mei ar fi mari la fel ca ai Victoriei, as fi oare capabila sa vad mai mult din lumea pe care o vad acum?Ach, e cam fara sens nu?
Minho:
VG: Ai practicat saritura in inaltime mult timp? Judecand dupa victoria ta in Let’s Go! Dream Team te-ai descurcat bine, la nivelul unui atlet real Minho: Am inceput sa practi aproape luna si jumatate inainte sa inceapa filmariile. Am crezut ca e usor in prima si a2a saptamana, dar a fost diferit de ceea ce am facut in Dream Team. Saritura in inaltime si saritura pe spate sunt grele.Saritura in inaltime este destul de grea in comparatie cu alte evenimente atletice. asa ca si uni sportivi le evita.
VG: Kang Taejoon este un personaj dupa care orice femeie ar intoarce capul, in ce masura te asemeni cu personajul? M: Pana acum as spune ca in masura de 50%. Impartim aspecte similare in termanii personalitatii, dar si lucruri ca relatiile familiale si atitudinea cu care tratam lucruriile diferit. Am vazut drama japoneza si m-am axat pe original dar nu pot spune ca sunt complet similare pentru ca el e un peronaj care este pur inca viril cu un aspect deosebit. Voi spune ca vreau sa il exprim bine si sa ma potrivesc cu personajul.
VG: Cum va arata imaginea diferita a lui Oguri Shun, cel care are acelasi rol in drama japoneza? M: Modul de exprimare este diferit in functie de persoana care joaca. Interpretez personajul cu cateva diferente fata de Oguri Shun. Mai degraba, va rog sa confirmati asta pe 15 august in timpul dramei! Haha
VG: Minho din SHINee si actorul, care este cel din sedintele foto de azi? Dintre acestia, care e cel mai dificil rol? M: Jucatul. Pot doar sa ma exprim cand cant si dansez si fac poze, dar cand joc trebuie sa fiu natural si sa fiu alcineva decat eu cel adevarat, deci e dificil. Si trebuie sa creez o parte pe care spectatorii o pot aprecia este cel mai dificil.
VG: Daca intr-o zi vei putea alege orice productie, ce tip de film ti-ar placea sa faci? M: Sa joc sau un film asemanator cu Quentin Tarantino. Vreau sa incerc sa fac un fillm care sa le placa baietilor, dar asta va fi posibil in viitor, nu cu imaginea mea actuala.
VG: Vorbind de inaginea ta, vezi imginea unui tanar pe picioarele sale? Vam vazut o data la un magazin de pirce-uri, si tu ai spus membrilor stafului care te incurajau sa iti faci unul: ‘Eu nu’. M(foarte surprins):WOW! Am fost doar o data, dar ati vazut asta. Sincer am fost curios. Membrii au deja o multime de pirce-uri de asemenea. Eu nu incerc sa merg pe o imagine pozitiva in particular, dar pentru anumite motive cred ca hainele funky si pirce-urile nu mi se potrivec. O data stilistul meu mi-a pus cercei magnetici care nu au nevoie de gaura dar dupa ce m-am privit in oglinda , cum m-am asteptat aratam ciudat. Deci in concluzie, „un tanar corect” nu este in firea mea dar uneori nu pot fi ajutat. Haha.
Avand in vedere ca Minho si Sulli vor aparea in drama „To The Beautiful You”, cei doi au aparut impreuna si pe coperta revister ‘Vogue Girl’ din Coreea.
In fotografiile publicate, Sulli apare ca si in serial: deghizata in baiat cu par scurt, costum negru, prezentandu-si farmecul ei baietesc. Minho isi arata si el carizma printr-o privire misterioasa.
Intr-un sondaj realizat de curand de revista „Elle”, Nichkhun (2PM) si IU au fost votati ca fiind starurile cu care cititorii isi doresc sa petreaca vacanta.
Nichkhun s-a clasat pe primul loc cu un procent de 42% din voturi, aproape jumatate. Cititorii revistei Elle au comentat: „Ar fi paradis oriunde ne-am duce” sau „Khun, nu trebuie sa faci nimic! Ma ocup eu de tot!”. Pe locul doi s-au clasat Lee Joon de la MBLAQ cu un procent de 27%; urmeaza G-Dragon cu 18% si Choi Minho de la Shinee cu 13%.
La categoria feminina, castigatoarea este IU cu un procent de 39% din voturi. Participantii la sondaj au comentat: „O calatorie plina de bucurie!” sau „O vacanta cu IU ar fi o „Good Day” (o zi buna), ca si cantecul ei, in fiecare zi.”
Pe locul doi s-a clasat Suzy (miss A) cu un procent de 27%, urmata de Dara (2NE1) cu un procent de 18% si Hyorin (Sistar) cu 16%.
Astazi cei de la Youtube au aratat publicului o lista cu cele mai vizionate 10 videoclipuri kpop de anul acesta.
BigBang au reusit sa obtina in acest top 4 locuri cu melodiile lor, fiind de asemenea primul loc cu ‘Fantastic Baby‘ si pe al doilea cu ‘Blue’. Pe trei se situeaza Girls Generation(TTS) cu ‘Twinkle’, pe patru din nou BigBang cu ‘Bad Boy’, pe cinci f(x) cu’ ‘Electric Shock, pe sase ‘Monster’ de la BigBang apare si el, Sistar sunt si ele pe sapte cu ‘Alone’, Curiosii din SHINee ni-l aduc pe ‘Sherlock’ pe opt, desi ‘Like Money’ abea a fost lansat se pare ca o colaborare cu Akon le-a adus fetelor de la Wonder Girls un loc noua, iar pe zece ridicati volumul pentru 4Minute si al lor ‘Volume Up’ .
Posibilitatea ca topul sa se schimbe este mare avand in vedere ca mai este pana la sfarsitul anului. Dar oare tot BigBang vor fi pe primul loc? Si asta este tot o posibilitate mare.
Cumva titlul v-a atras atentia? Ei bine nu cred ca atenteaza insa se vede ca ii place de ‘domnisoara’ amintita mai sus, sau poate doar cantecele ei? In fine, in turneul pe care baietii il sustin zilele acestea au facut o oprire in Japonia unde Key a cantat melodiile lui Gaga „Hair” si „Judas” intr-un stil pripriu. Filmulete complete cu reprezentatia nu exista(inca) dar audio sunt cateva: (pacat ca se aud tipetele prea tare)
Si acum sa nu ziceti ca sunt rea, am mai facut cateva sapaturi si am dat si de un mic video filmat de un fan.
Membrul Super JuniorKim Heechul a postat pe Twitter o poza cu el si Taemin, alaturi de care a scris: „Taemin avea numai 16 ani cand l-am vazut prima data… managerul a spus ca era o versiune angelica de-a mea, dar acum are deja 20 de ani. A crescut atat de mult… dar problema e ca acum eu am 30 de ani!”
Pe 25 aprilie, baietii de la SHINee au lasat totul deoparte si s-au imbarcat in primul turneu japonez, SHINee World Tour 2012, cu prima performanta la Marine Messe din Fukuoka.
Membrii au avut interpretari uimitoare, dar ceea ce le-a atras atentia fanilor cel mai mult a fost interpretarea melodiei Get up a lui Korn si Skrillex de insusi Taemin care a dat imaginea de baiat adorabil pe imaginea de un rockstar absolut sexi (si chiar incerc sa nu exagerez ^^). Bine, cam asa e cand cineva canta rock pentru prima data:
Taemin si Onew au fost invitati pe 22 aprilie in emisiunea Qualifications of men.
In acea zi, acestia trebuiau sa-l invete pe Jeon Hyunmoo cateva miscari de dans din Sherlock. In timp ce Onew se ocupa de predare, Temin i-a facut acestuia observatia ca a gresit o miscare spunandu-i „Nu se presupune ca e cealalta mana?”
Auzind asta, Onew s-a oprit in loc pentru cateva secunde inainte de a exclama „Chiar si un profesor grozav ar innebuni cu Hyunmoo.” Se pare ca acesta a devenit confuz in timp ce-l invata pe Hyunmoo – faimos pentru nepriceperea sa in a dansa.
Intr-un final, Onew i-a pasat lui Taemin sarcina de a-l invata pe Hyunmoo in timp ce el ii desena miscarile (intr-un mod foarte amuzant).
Rezultatul final a fost urmatorul: nici nu terminasera bine de predat dansul, caci Hyunmoo le-a spus ca uitase deja totul. Priviti mai jos (aveti subtitrare in engleza):
Dar adevarul e ca cel ce-a castigat aceasta editie este Taemin care a aruncat in aer audienta cu interpretarea sa.
Pe 21 aprilie, Taemin si Ailee au cantat unul din hiturile legendarului interpret, Yoon Soo Il.
Taemin a cantat Wonderful confession dansand totodata, in timp ce purta o jacheta de piele marca Yoon Soo Il. Cel din urma l-a felicitat pe idolul nostru spunand „Dansul tau a fost impresionant. A fost superb,” in timp ce ceilalti din cabine au remarcat ca li s-a facut pielea ca de gaina urmarindu-l. „A fost o interpretare care a aratat tot la ce este bun Taemin,” au comentat acestia in timp ce aplaudau.
Apoi, gazda emisiunii, Shin Dong Yup, i-a cerut lui Taemin sa cante putin trot (folclor coreean) pentru toata lumea, iar Taemin n-a ezitat sa-si prezinte si acest talent. Priveste mai jos:
Pe 7 aprilie a avut loc mega concertul Korean Music Wave 2012 care s-a tinut in Bangkok, Thailanda.
Printre interpreti au fost TVXQ, 2PM, B2st, MBLAQ, SHINee, FTIsland, 2AM, INFINITE, Teen Top, Boyfriend, KARA, T-ara, Secret, Sistar, 4minute, miss A, After School, G.NA si IU.
In plus, au fost cateva interpretari speciale, dintre care si duetul dintre Taemin de la SHINee si IU. Taemin a acompaniat-o pe IU la pian, cei doi interpretand melodiile Gee, Juliette si Hello.
Daca doriti o calitate mai buna a clipului, intrati aici.
In timpul unui interviu cu SHINee, un reporter a intrebat deoadata „SHINee au fani si de sex masculin?” si, surprinzator, o multime de astfel de oameni si-au ridicat mainile.
Apoi reporterul a ales un barbat dintre cei prezenti acolo si l-a intrebat al cui fan era el, iar raspunsul a venit repede: „Taemin.”
Reporterul a intrebat: „Il iubesti pe Taemin? Ai putea sa-l imbratisezi?”, si, fara ezitare, acest fan l-a imbratisat strans pe Taemin.
Restul membrilor au izbucnit in ras in timp ce Taemin zambea, putin incomodat de situatia creeata.
Poate la fel de greu de invatat precum Lucifer, coregrafia melodiei Sherlock a primit numai reactii pozitive din partea fanilor. Si ghiciti cine s-a ocupat sa-i invete pe baieti acest dans – Tony Testa. Mda, numele nu va spune nimic. Ca o paranteza, Tony Testa s-a ocupat si de coregrafiile din documentarul lui Michael Jackson, This is it.
Dupa ce baietii si-au lansat al patrulea mini-album din cariera lor, Sherlock, fanii au devenit nerabdatori sa vada si videoclipul. Bine, a sosit timpul!
In acest MV stilul SHINee se combina cu stilul lui Sherlock Holmes. In plus, Jessica de la SNSD isi face si ea aparitia in acesta. Nu mai puteti de nerabdare?
Si asta nu-i tot! Dupa un si jumatate de pauza, SHINee au revenit si pe scena in cadrul emisiunii M!Countdown. Interpretand melodiie Stranger si Sherlock, baietii au facut un show incendiar, stralucitor am putea spune. Puteti urmari performantele live mai jos:
In niciun caz melodia Wrongful Meeting nu suna asa cand Kim Gun Mo a interpretat-o pentru prima data! Si… ghiciti cine e tipul/tipa care canta alaturi de Taemin?
Sper ca imaginatia voastra nu a luat-o… prea razna =)) Anyway, mai pe romaneste, dupa vreun an si opt luni SHINee vor avea, in sfarsit, un comeback coreean. Mini-albumul baietilor intitulat Sherlock va contine sapte piese printre care Sherlock, Ur perfect, Fire on, Shadow si Superhero, si va putea fi achizitionat incepand cu data de 21 martie. Asta inseamna… ca in mai putin de zece zile… Sherlock va va face o vizita 😉 Si, ca un adaos, pentru imaginea noului album SHINee au apelat la stilul frantuzesc.
Deci, cum sta treaba cu imaginatia voastra, Shawols? (Nu stiu ce credeti, pana la urma, dar cativa fani nu s-au bucurat de… pozele de mai sus, si, evident, au dat vina pe SM).
PS. Imi cer scuze pentru acest… hiatus al meu neanuntat XD
Fiind un Shawol si in acelasi timp un Taemint, pot spune ca fata lui Taemin seamana pur si simplu cu cea a unui inger. Fiti pregatiti pentru o interpretare plina de magie si, totodata, emotionanta. Rar l-ati mai vazut pe Taemin intr-o astfel de ipostaza!
Tipul din stanga cu tipul din dreapta sunt una si aceeasi persoana – adica Taemin! Nu, nu va panicati, n-a imbatranit peste noapte =)) ci va interpreta rolul unui batran de 70 de ani din serialul Salamander Guru, stiti voi, drama in care joaca si Minho, colega-su, din SHINee. Dar spre deosebire de Minho, Taemin va aparea doar in cateva secvente. Acest episod va fi difuzat pe 17 februarie.
In plus, machiajul lui Taemin a durat, nici mai mult, nici mai putin de trei ore. Socanta lui transformare a atras multa atentie. Voi ce credeti? L-ati recunoaste daca l-ati intalni pe strada pe bunicutul-Taemin? =))
E el, pe bune. Stiu, toti s-au indoit la inceput, mai ales ca avea username-ul realjonghyun90. Si cine sa-l mai creada dupa imaginea de profil? Nobody. So, saracul Jonghyun si-a pus mai multe poze cu el insusi fiind nevoit sa-si dovedeasca identitatea – una dintre ele o puteti vedea mai sus. Pana si Nicole din Kara i-a urat bun-venit! Deci, e chiar the realJonghyun. Nerabdatori sa-i dati un Follow? Hehe, dar mai intai… sa stiti ca pana acum a scris numai mesaje in coreeana. Deci, succes si-l puteti gasi aici.
Yep, Taemin a participat din nou la Immortal Song 2. De data asta a interpretat melodia Goodbye city… care era o balada. Asa a si inceput, numai ca Taemin s-a decis sa-i ofere mai multa energie si a apelat la celalalt talent al sau, si anume acela de a dansa. Hehe, multi au ramas cu gurile cascate XD Voi ce parere aveti? S-a descurcat bine?
Maknae Taemin din SHINee si-a sustinut prima interpretare din viitorul episod din Immortal Song 2. In acest episod vom vedea paisprezece artisti interpretand cate un cover al legendarului artist Son Chang Sik.
Taemin va canta At least once, iar interpretarea sa va fi cea mai asteptata deoarece publicul nu este familiarizat cu talentul sau de cantaret.
In trecut, Taemin a atras multa atentie datorita aspectului sau dragut si mai ales datorita miscarilor de dans, insa telespectatorii abia asteapta sa vada cum acesta va aduce interpretarii sale emotie si puetere.
Inainte sa urce pe scena, Taemin si-a exprimat emotiile. Totusi, ca un profesionist ce este, acesta si-a reprimat nervozitatea, iar in timpul audientei a dat dovada de calm si a prezentat o performanta ferma.
Dupa aceasta, Taemin a declarat: „Am putut canta bine deoarece l-am vazut pe profesorul Son Chang Sik zambind in tot acest timp.” Se pare ca Son Chang Sik l-a laudat pe Taemin pentru cover-ul cantecului.
Eu abia astept performanta lui Taemin! Voi?
EDIT LATER: Interpretarea lui Taemin la Immortal Song 2, mai jos:
SM Entertainment si W Korea au publicat clipurile de la un shooting in care apar vedete precum Seohyun si Yoona din SNSD, Jonghyun si Taemin din SHINee, Sulli si Krystal din f(x) si… Kai, Se Hun si Lu Han din EXO! Acestia poarta hainele elegante pariziene ale celebrului brand francez Carven pentru care acestia fac reclama.
In particular, in primul clip apar Se Hun, Kai, Lu Han si infatisarea lor fresh de cei mai noi idoli ai momentului. In al doilea si al treilea clip apar Kai si Taemin s.a.m.d.
Poze de la filmarile pentru reclama Play Etude au aparut pe internet sub numele de „Minho avand grija de Dara. E atat de emotionant.”
Se pare ca cele doua staruri aveau pauza, dar Minho a continuat sa fie eficace asigurandu-se ca Dara nu ingheata de frig. Minho a fost vazut punand o jacheta pe umerii Darei de mai multe ori, avand in vedere ca pozele il surprind facand asta in timp ce poarta diferite haine. Dara arata putin surprinsa de manierele lui Minho care, pana la urma, e cu sapte ani mai mic ca ea.
Acum ceva vreme, Dara mentionase deja in cadrul emisiunii de pe canalul SBS, Strong Heart, ca „Imi plac iubitii mai tineri. Mi-ar placea daca acesta ar avea un aspect dragut dar o personalitate masculina, dura.” Se pare ca, fara sa-si dea seama, ea il descria indirect pe Minho din SHINee.
Imediat au aparut comentarii precum: „Nuna is pretty~ Replay~” – referitor la melodia baietilor, „Minho e frumos si chiar are maniere delicate”, „Arata bine impreuna” si „As sprijini in totalitate acest cuplu.”
Iar mai jos aveti reclama de la Play Etude pentru care, in primul rand, Key vorbeste despre un produs, iar imediat dupa aceasta urmeaza un cantec nou in coreeana interpretat de SHINee, primul pe acest an, de fapt. Si, totusi, la sfarsitul clipului, priviti-l pe Jonghyun… si dansul sau caraghios XD
De la a-l scuipa pe bietul Onew in fata, pana la a imprastia mingi pe scena … sau a-i varsa apa in cap colegului din stanga, cam asta li s-a intamplat baietilor de la SHINee in 2011.
Sper ca ati ras cu pofta =)) In fine, am spus ca SHINee vor avea un comeback in prima jumatate a anului 2012. Noutatile sunt urmatoarele – vor reveni pe 11 ianuarie, cantecul se va numi Super Hero, iar albumul Speakers, parca.
Profesorul Kim Nando, autorul cartii It hurts because it’s the youth, a declarat ca el este cel care scrie versurile pentru albumul de comeback al lui SHINee!
In decembrie, profesorul a scris pe Twitter: „Pentru a va spune ce fac mai nou, momentan imi smulg parul din cap incercand sa scriu versurile pentru noul cantec al celor de la SHINee. De asemenea, pregatesc o carte intitulata Trend China, precum si lansarea cartii It hurts because it’s the youth in China. In plus, am inceput sa scriu referate pentru cei de varsta mijlocie.”
Kim Nando este un profesor de la Universitatea de Stiinte Interne din Seul. Cartea lui care s-a vandut cel mai bine este un mesaj de consolare pentru oricine din generatia curenta ce intampina probleme in incercarea de a-si descoperi viitorul. Intr-o industrie plina de cantece furate si fara intelesuri, cu versuri ce se repeta intruna, oamenii spera ca acesta va putea da un aer proaspat cu intelepciunea sa.
Acestia au comentat: „Acum abia astept noul cantec al lui SHINee„, „Ma simt atat de sigur in privinta comeback-ului lui SHINee„, „Sper ca versurile sale pot insemna ceva in industrie” si „Abia astept, profesore!”
Zvonuri despre comeback-ul coreean al lui SHINee in prima jumatate a anului 2012 s-au raspandit deja. Ramane doar de vazut.
Intre timp, Key a postat o poza cu baietii de la 91-line (trupa in care toti membrii grupului sunt nascuti in anul 1991).
Pe 1 Ianuarie, alaturi de poza, Key a mai postat si un alt mesaj: „La multi ani! A trecut ceva timp de cand 91-line au fost impreuna. Bineinteles, liderul ar fi trebuit sa posteze poza, nu eu.”
Fanii au comentat: „Dumnezeule, voi baieti intotdeauna aratati atat de stilat!” si „La multi ani! SHINee, vreau un comeback in curand!”
Dara din 2NE1 si membrii SHINee, modele pentru brandul de cosmetic Etude House isi transmit urarile pentru noul an printr-un clip.
Membrii SHINee au complimentat-o pe Dara spunand, “Este atat de dragut sa te vedem din nou, mai ales de cand esti cu adevarat ‘cea mai buna’” , in timp ce Dara le-a raspuns “SHINee, oriunde mergeti in lume, se pare ca straluciti puternic.”
De asemenea au adus in discutie planurile lor pentru 2012, si ambele grupuri vor petrece 2012 muncind din greu.
Cu totii le dorec fanilor un an nou fericit si si-au exrpimat dorintele ca toata lumea sa obtina ceea ce si-a propus, si bineinteles ca telespectatorii sa fie pe faza pentru urmatorul proiect Etude.
Cu siguranta asta raspunde la intrebarea de ce aproape in toate videoclipurile Taemin e in mijlocul baietilor dansand… perfect! Pentru ca asta e adevarul si chiar vreau sa va demonstrez asta mai jos XD
Bineinteles, comentariile fanelor care insotesc clipul nu sunt tocmai… in regula… mai ales cand vine vorba de secundele 00:47-00:50 din video.
Au fost 13 categorii la evenimentul 2011 SBS MTV Best of the Best, voturile online s-au incheiat, iar acum sunt 13 castigatori. Oare… preferatul vostru e in lista de mai jos? (Voi afisa top 3 din fiecare categorie, iar numele de pe primul loc, scris ingrosat este castigatorul.)
▲ Cel mai nou bun artist
Boyfriend (36,36 %)
B1A4 (36,13 %)
Block B (11,54 %)
▲ Artistul anului
TVXQ (26,34 %)
2NE1 (25,79 %)
Super Junior (23,73 %)
▲ Cea mai buna interpretare masculina
U-KISS (38,68 %)
GD & TOP (22,05 %)
TVXQ (12,97 %)
▲ Cea mai buna interpretare feminina
2NE1 (38,86 %)
SNSD (19,4 %)
Brown Eyed Girls (6,13 %)
▲ Top rivali
Super Junior vs. Big Bang (55,74 %)
SNSD vs. Wonder Girls (15,31 %)
2PM vs. B2st (17,83 %)
▲ Staruri globale
SHINee (32,3 %)
Big Bang (24,53 %)
TVXQ (14,11 %)
▲ Cel mai bun grup de baieti
Big Bang (28,19 %)
TVXQ (16,98 %)
Super Junior (15,44 %)
▲ Cel mai bun grup de fete
SNSD (33,15 %)
2NE1 (32,86 %)
f(x) (9,29 %)
▲Cel mai tare debut
B1A4 (37,26 %)
Boyfriend (36,78 %)
Block B (10,59 %)
▲Cine va avea cel mai mare succes daca lanseaza un album solo?
Daesung [Big Bang] (11,92 %)
Onew [SHINee] (10,64 %)
Changmin [TVXQ] (7,23 %)
▲ Cel mai inteligent idol?
Big Bang (25,49 %)
Onew [SHINee] (9,69 %)
Changmin [TVXQ] (8,82 %)
▲Cel ce-ti produce cea mai buna stare de spirit?
Big Bang (29,02 %)
B1A4 (6,58 %)
Super Junior (5,62 %)
▲ Pe cine ai dori sa inviti la petrecerea ta de Craciun?
SHINee au fost invitati sa participe la deschiderea Festivalului de Film Coreean din Londra care va avea loc la Teatrul Odeon West End pe 3 noiembrie si, de asemenea, baietii vor sustine concertul SHINee in London in aceeasi zi.
Aceasta va fi prima data cand un artist coreean va tine un concert independent in Londra, iar biletele pentru spectacol au fost vandute in doar un minut dupa scoaterea acestora la vanzare la ora 1:00 pm pe 27 octombrie. Au existat atat de multe cereri incat serverele s-au stricat imediat ce biletele au fost puse pe piata. Site-ul de vanzari pentru cel mai mare teatru din Londra, Odeon, n-a mai functionat pentru cinci ore. A fost, de asemenea, imposibil sa cumperi bilete la teatru de pe celelalte numeroase site-uri care vindeau bilete online. Fanii au cumparat bilete prin telefon, mergand pana si la teatru ca sa si le procure.
Un reprezentant de la Odeon a remarcat: „Aceasta este prima data cand serverele noastre au cedat. Nu credeam ca atat de multi oameni vor dori sa cumpere toate biletele deodata.” La Teatrul Odeon totul va fi securizat in ziua evenimentului pentru siguranta fanilor si a baietilor de la SHINee.
Trupa se va deplasa la Londra pe 1 noiembrie si-si vor prezenta piesele de succes precum Noona so pretty, Juliet, Lucifer, Ring Ding Ding si altele.
Taemin arata mult mai matur ca inainte. Shinee si-au facut primul debut cu melodia „Noona Neomu Yeppo (Replay)”, care a atras atentia multor fane mai invarsta.
Pe atunci varsta lor medie a fost de saptisprezece ani; Taemin fiind cel mai tanara, de cincisprezece. Cresterea lui a fost cea mai anticipata si cu siguranta nu a dezamagit cu schimbarea sa in imagine la 360 de grade.
Cu inocenta lui a captivat privirile multor fane invarsta pe atunci, multele sale schimbari de look nu au dezamagit cu nimic fanele.
De fapt, recent, intr-o fotografie cu membrul grupului, Key, este imposibil sa spui cine este adevaratul maknae al grupului.
Pe 12 octombrie SHINee va lansa versiunea japoneza pentru “Lucifer” in trei tipuri diferite. Iar acum a fost incarcat pe canalul de YouTube al EMI Music Japan un teaser pentru noul videoclip:
Incepand cu data de 2 septembrie si pana pe 4 septembrie, Tokyo Dome a adapostit 150.000 de fani, toti veniti pentru a lua parte la seria de concerte „SM Town Live in Tokyo„.
Timp de trei zile, artistii SM Entertainment: BoA, TVXQ, Super Junior, SNSD, SHINee, f(x), CSJH, Kim Min Jong, Kang Ta si multi altii s-au adunat pentru a doua oara. Peste 600.000 de fani au solictat bilete, ceea ce a determinat SM sa mai adauge un concert.
Concertul inceput prin difuzarea unui videoclip si apoi interpretarea unei balade de catre Kim Min Jong si Kang Ta. A urmat SNSD, Super Junior si TVXQ. Formatiile maknae SHINee si f(x) au incendiat scena. Shindong, Eunhyuk, Minho si Key au prezentat o interpretare hip hop distractiva a melodiei “A-Yo“.
TVXQ si SNSD au impresionat fanii conversand cu ei in japoneza, purtand discutii fluente cu ei pe parcursul intregului concert. Au fost multe colaborari intre membrii sau membrele formatiilor, ca de exmplu: Jessica si Krystal cu melodia “Tik Tok” sau Seohyun si Kyuhyuncu melodia “Way Back Into Love“. Interpretul de popera Akigawa Masafumi a colaborat cu Ryeowook, Yesung, si Onew pentru melodia “A Thousand Winds“. Fanii au fost incantati si de colaborarea lui Sulli cu Kang Ta pentru “7989”, in special de momentul cand Kang Ta ii daruieste un trandafir.
1.Daca exista posibilitatea de a incepe sa lucrezi…
J: Cand eram in gimnaziu imi doream sa formez o trupa, dar acum sunt foarte interesat de ceea ce fac. Dupa ce am absolvit liceul, am urcat pe o pozitie mai buna in compania la care activam (SME) si am avut sansa sa debutez.
2.Si ce fel de rol ai in Shinee?
J: Cred ca sunt un element de legatura la echipei. Am decis ca ii voi uni pe membrii datorita personalitatii mele nerabdatoare (datorita dorintei mele de a avansa repede).
3.Cum iti petreci ziua libera?
J: Repet foarte mult cantecele si dansez. In ultimul timp repetam foarte mult. Chiar si in zilele libere nu avem mult timp liber (rasete).
4.Acum spune-ne daca esti dependent de ceva.
J: Ma simt aproape de limba japoneza pentru ca m-am uitat la anime-uri. M-am uitat la One Piece si urmeaza sa ma uit la Haré+Guu si altele.
5.Povesteste-ne un esec al tau.
J: Hmmm…nu am ce sa povestesc. Sunt genul de persoana care daca stie ca va da gres, nu va face lucrul respectiv de la bun inceput (rasete).
6.Ce fel de copil ai fost la gimnaziu si apoi la liceu?
J: Cu cei din jurul meu sunt placut. Acum, pentru a invata mai bine japoneza, cand ne pregatim, vorbesc cu staff-ul numai in japoneza si vorbim non-stop.
7.Ce parere ai despre fetele din Japonia (fanele)?
J: Sunt tinere pure. In timpul spectacolelor live simt ca ne urmaresc foarte atent de la inceput pana la sfarsit.
8.Care este expresia preferata din limba japoneza?
J: [shouuganainaa] Daca insisti. Nu am un motiv special pentru care imi place…doar ca suna interesant.
9.Daca ai avea o saptamana libera, ce ai face?
J: As vrea sa calatoresc. Daca as avea timp mi-ar placea sa mai vizitez Europa.
10.Cum ai vrea sa devii peste 10 ani?
J: Sper sa fiu cel mai frumos pentru categoria mea de varsta (rasete). Ceea ce vreau sa spun este ca mi-ar placea ca cei din jur sa ma perceapa ca un tip cool.
Oriunde te-ai duce, artistii S.M.Entertainment sunt cu tine!
Dlto (Delight the future) si S.M.Entertainment au co=produs aplicatia „Live Wallpaper & Widget” pentru Iphone denumita SSKIN. Aplicatia iti permite sa creezi propria imagine folosind fotografii individuale sau de grup ale artistilor S.M.Entertainment si sa o folosesti ca wallpaper sau lockscreen.
Artistii ale caror poze se regasesc in aplicatie sunt: TVXQ, Super Junior, Girl’s Generation, Shinee si f(x).
Membrul SHINee – Taemin a facut, recent, 18 ani si a postat pe Me2Day un mesaj dulce de multumire pentru fani.
Pe data de 19, Taemin a scris, “Multumesc tuturor pentru ca mi-ati facut ziua memorabila!M-am simtit putin ciudat la inceput pentru ca a trecut ceva vreme dar a fost minunat ca v-am vazut pe toti la ziua mea. Shinee World,te iubesc!“.
‘Shinee World‘ este numele FanClub-ului oficial Shinee.
Cu mesajul, Tae Min a postat de asemenea si o poza cu cei 5 membrii SHINee. De ziua lui,baiatul este vazut zambind, purtand o palarie ciudata dar amuzanta in forma de tort,in timp ce ne arata fericit semnul pacii-‘V’.
Taemin a scris,de asemenea, un mesaj prin UFO Town, acompaniat de o alta poza “ Multumesc tuturor pentru urarile de „La multi ani”! Nu-mi vine sa cred ca a trecut de abia un an de cand ne-am petrecut ultima zi de nastere… cat de repede trece timpul! Va rugam sa continuati sa ne iubiti si sa ne sustineti. ^^“
Dupa incheierea cu succes a primului concert in Taiwan, membrii formatiei Shinee au simtit pe propria piele cat de populari sunt nu numai in Coreea de Sud, dar si in afara hotarelor.
Pe data de 16 iulie, baietii au sustinut primul concert din Taiwan “SHINee THE 1st CONCERT IN TAIPEI – SHINee WORLD, concert sustinut la Taipei Arena.
Baietii au cantat “Noona Is So Pretty (Replay)“, “Love Like Oxygen“, “Ring Ding Dong”; in total 30 de melodii, incluzand si pe cele cantate individual. Performantele unice si pline de farmecul personal al baietilor au captivat audienta.
Fanii au fost incantati in special de melodiile cantate de Taemin-“Boy Meets Girl“, Onew-“Princesses Can’t Sleep“, Key si Taemin-“My First Kiss“ si Minho-“OMG”.
De asemenea, cantaretul Zhang Li Yin a aparut ca invitat special si a interpretat impreuna cu Jonghyun melodia ”Wrongly Given Love“.
Dupa incheierea concertului din Taiwan, Shinee vor incepe promovarile pentru “SHINee JAPAN DEBUT PREMIUM RECEPTION TOUR” avand ca date stabilite: Fukuoka (22 iulie), Kobe (23 iulie), Tokyo (27-28 iulie), Sapporo (8 august) si Nagoya (11 august).
Dupa succesul realizat cu MV-ul de debut in Japonia, “Noona you’re my everything”, SM a decis sa realizeze inca un clip pentru fanii niponi.
Melodia este varianta japoneza a celebrei „Julliete”, iar clipul va fi unul pe masura asteptarilor, conform datelor furnizate de SM; in rolul principal o puteti gasi pe actrita Go Ara, ce a aparut si in videoclipul trupei DBSK – „Before U Go”.
Desi momentan nu sunt prea multe indicii i legatura cu tema MV-ului, pe net circula o fotografie de la filmari – care se pare ca s-au desfasurat astazi – , si se zvoneste ca prin august MV-ul va fi dezvaluit.
Sunteti incantati de revenirea baietilor de la SHINee?!
Se pare ca la filmarile pentru „Replay” – versiunea japoneza, rapperul de la SHINee s-a lovit la mana.Staff-ul povestea ca in timpul scenei de basketball cand trebuia sa para ametit de aparitia Yoonei, cantaretul s-a impiedicat zgariindu-si mana.
Din fericire, fanii s-au linistit repede la auzul vestii, deoarece artistul nu a suferit nimic grav, zgarietura fiind una minora.Cu toate astea ‚shawols’ sunt inghrijorati si i-au trimis mesaje de incurajare cum ar fi :”Mi-am facut griji pentru tine …”, „Ai grija data viitoare!”, „Bietul meu Minho” sau „Sper sa nu fie vorba de o cicatrice?!”
SHINee au succes cu single’lul de debut japonez, baietii clasandu-se pe locul 2 in top Oricon Single Chart.
Baietii au realizat peste 120.000 de exemplare pentru vanzare, iar cantecul „Replay – 君 は 僕 の everything (너는 나의 모든 것)” este clasat pe locul 2 in diagrama Oricon inca din data lansarii (22 iunie).
Se asteapta ca vanzarile sa creasca, si trupa sa urce in top pe primul loc, mai ales ca abia acum trupa incepe campania de promovare.
De asemenea, stirile Oricon i-au inclus pe SHINee intr-un articol special despre k.pop, unde cantaretii sunt catalogati:”SHINee se extind continuu inca din 2008, de la debut pana in acest moment ei au reusit sa stranga un grup urias de fani din toate colturile Asiei, lucru ce arata interesul ridicat al oamenilor fata de noua generatie k.pop.”
In campania de promovare, SHINee au realizat primul concert ‘JAPAN DEBUT PREMIUM RECEPTION in LONDON’ in Londra, la Abbey Road Studios pe 19 Iunie, insa nu se opresc aici.Ei vor realiza un tur intitulat ‘SHINee JAPAN DEBUT PREMIUM RECEPTION TOUR’ in Fukuoka (22 iulie), Kobe (23 iulie), Tokyo ( 27,28 iulie), Sapporo (8 august) şi Nagoya (11 august).
Intre timp baietii vor fi prezenti pentru a oferi performante excelente la „MTV Video Music Awards Japonia (VMAJ)”, care va avea loc la Makuhari Messe in Chiba, Japonia pe 25 iunie.
Deasemenea ei pregatesc un comeback in Coreea, iar conform datelor furnizate de SM ei vor reveni pe scena pe data de 14 Iulie.
Vara a venit, soarele arde cu putere … si parca nu prea ai chef sa iesi din casa, preferi sa stai in camera ta cufundat/a in k.pop, savurand o inghetata.
Vedetele din Coreea isi pregatesc arsenalul de melodii, pregatind remake-uri sau noi cantece care cuceresc publicul.
٭ Kim Hyun Joong a fost primul cantaret al momentului care a intampinat vara cu doua noi clipuri ce nu pot fi ratate – daca inca nu le-ai vazut, te poti bucura de ele mai jos:
٭ Daca ai chef de o vara ‘hot’, chiar foarte hooooooot, fetele de la f(x) te poftesc sa canti si sa dansezi alaturi de ele, in cel mai nou videoclip – fresh si foarte colorat – intitulat “Hot Summer” [melodia este un remake dupa o melodie a trupei Monrose] ~ check it:
٭ Pentru cei ce au chef de putin rock, combinat cu pop si sunete de tobe patrunzatoare, Heechul ca invita sa ascultati melodia noii trupe de la SM – M&D, formata din membrul SuperJunior si Jungmo din Trax.Videoclipul “Close Our Mouth” reuneste componenti ai BEAST, Ft.Island, Miss A si multi alti artisti, rezultand un MV spectaculos, perfect pt o zi torida ~ check the MV:
٭ In caz ca iti plac baladele,te anuntam ca baietii de la B1A4 au revenit pe scena, cu un nou video pentru melodia “Only Learnt Bad Things”, cantec inclus pe mini-albumul de debut al baietilor – “Let’s Fly”.Look’ul proaspat al trupei – mult mai matur dar la fel de dragut – a incantat fanii din toata lumea.Mai jos gasiti videoclipul ~ nu uitati sa-l vizionati!
٭ Si daca esti ‘clubbing addict’, 2PM te pofteste sa ridici mainile sus in noul videoclip “Hands Up” – ridica mainile, sari, distreaza-te, uita de tot si de toate alaturi de baietii de la 2PM!
٭ Fetele de la Apink, isi incearca deasemenea norocul, cu “It Girl” ~ un nou MV ce arata – ca si in clipul de debut – naturaletea fetelor si dragalasenia lor.Desi cantecul nu face referire la ‘vara’, e perfect pentru o dupa-amiaza calduroasa deci nu uita sa iti rapesti 5 minute si sa asculti noua melodie pe care Cube Ent. ne-o ofera cu ajutorul trupei Apink:
٭ Muzica de cartier?!Nu chiar … Desi rappul baietilor din Block B si imaginile de incepul ale noului clip te duc cu gandul la asta, melodia este mai degraba perfecta pentru distractie in compania prietenilor. Ritmul ‘bom-bom’ te cuprinde inca din primele secunde si te face sa dai ‘REPLAY’ si sa ii revezi pe simpaticii din Block B. Daca si tu esti un ‘Block B lover’, dar daca nu cu siguranta o sa devi dupa vizionarea acestui nou clip ~ check it out:
٭ Seara se asterne, soarele apune, iar pe fundal se aude noua melodie a fetelor de la Secret, “Moonlight” … frumos scenariu, nu?Ei bine, puteti incerca toti aceasta experienta, indiferent ca soarele apune sau rasare, melodia trupei Secret este perfecta vara asta ~ merita ascultata:
٭ Nici IU nu se lasa mai prejos si intampina si ea vara cu o noua melodie – mai lenta, asa cu ne-a obisnuit –
٭ Si daca va era dor de 4minute, sau va intrebati ce mai fac fetele, sa stiti ca ele au lucrat din greu in ultima perioada, inregistrand pentru melodia “Silly Boy” – alaturi de rapperul trupei B2ST – iar MV-ul se regaseste pe mini-albumul trupei 015B, lasanat acum 2 zile de Cube Ent
٭ Ft.Island spun si ei „Hello Hello” publicului – intr-o melodie ce nu trebuie ratata:
٭ YG Ent. se pregateste de lansarea noului clip 2ne1 – in doua zile ne vom putea bucura de muzica buna cu care fetele ne-au obisnuit – desi momentan ne tin in suspans, puteti asculta cantecul [versiunea completa] iar noi vom reveni cu MV-ul in curand.
٭ Si baietii de la SHINee pregatesc surprize fanilor, ei pregatind un nou videoclip ce va fi lansat luna viitoare [in jurul datei de 12 Iulie], insa momentan nu au dezvaluit nici-un teaser pentru viitorul comeback, dar cu siguranta SM investeste si munceste din greu pentru comeback’ul celor de la SHINee.
Momentan acestea sunt cantaretii care au spus “Bun venit, vara!”, dar cu siguranta in urma lor vin si alte trupe ce vor zgudui industria k.pop/
Tu ce parere ai, care este cel mai ‘hottest’ hit al verii 2011?