Conceptul de videoclip sexy în Coreea

După cum bine ştiţi, sau nu, conceptul de videoclip sexy în special la fete nu este foarte bine primit de publicul coreean.

Vorbim despre o ţară în care pudicul este ceva comun şi mai toţi se feresc de lucruri sexy, se feresc să îşi arăte afecţiunea în public şi parcă şi cuplurilor de oameni normali le este frică să se sărute în public.

În ultimi ani, cei drept, lucrurile s-au mai schimbat, apătând tot felul de grupuri în fuste scurte, body-uri, videoclipuri şi filme sexy, dar totuşi conceptul de sexy parcă este încă ceva tabu.

Vă vorbesc acum cu gânduri proprii, şi cu ceea ce am constatat în cei 4 ani de când ascult kpop. Pot spune că, eu una, nu sunt mare fan al conceptelor drăgălaşe cu papiţoaie roz şi fundiţe, iar la fete mai ales. Dacă la grupurile de băieţi figurile drăgălaşe sunt cât de cât în limita acceptabilului, la cele de fete, văd acelaşi lucru repetat în toate videoclipurile. Aceleaşi figuri cute, şi aceleaşi ‘Ottoke’ îmbufnate, copile supărate şi parcă şi aceleaşi dansuri. Din această cauză am tras mai mereu către grupurile de băieţi la început.

Dar cu timpul am descoperit că există si grupuri de fete care se axează pe imagini mature, chiar sexy, şi asta mi-a plăcut. Am la activ multe trupe şi videoclipuri şi pot spune că, pentru o fată din Europa, mai ales România, nu am văzut nimic vulgar la niciunul din videoclipurile, adesea considerate de alţi sexy sau prea dezbrăcate.

Normal, trăiesc într-o ţară în care un videoclip ca Marionette al celor de la Stellar, ar fi difuzat la ore de maximă audienţă. Bine nu e vorba doar de România, ci de mai multe ţări atât din Europa cât şi cele din America.

Şi dacă tot am luat Marionette ca punct de reper, eu spun să îl comentez puţin. Prima oară când l-am văzut nu mi s-a părut cine ştie ce, doar ceva sexy. Şi sincer nici nu am dat atenţie melodiei, dar am constatat că îmi place melodia, îmi place  parte din coregrafie (zic o parte pentru că exclud partea în care se mângâie pe posterior), şi îmbrăcămintea nu mi-se pare că ar arăta prea mult din corp.

Videoclipul a fost considerat 19+.

O melodie pe care eu o văd mai mult classy decât sexy este Something de la Girls Day. Nu credeam că o să îmi placă vreodată ceva de la ele înainte să lanseze melodia asta. Bine, în ultima perioadă nu au mai avut concepte cute ci unele ok, dar care mie nu mi-au plăcut. Şi acest grup, la fel ca cel de mai sus a fost pus de către Music Bank să îşi schimbe coregrafia pentru a putea dansa. Ceea ce nu mi-se pare corect.

Apropo aţi observat că şi ls Stellar şi la Girls Day sunt aceleaşi dansatoare de fundal?

Ca şi fată, în câteva luni femeie (deşi tot copil mă voi considera), pot spune că dansurile sexy la grupurile de băieţi îmi plac, dar, ca şi fată, din nou, văd chestia asta cu concurenţa dintre concepte sexy ca pe un fel de discriminare. Sunt femeie, dar cu toate astea pot spune când o altă femeie e sexy sau când e deja vulgară, asta nu înseamnă că ai fi atras de ea ci că ai ochii să vezi.

Cum se face că videoclipul ER de la Dalmatian nu are niciun fel de interdicţie, atâta timp cât toţi membrii apar fără tricouri, apar poliţia, spitalul şi chiar o tipă la un moment dat, lucruri care de obicei, celor care evaluează melodiile nu le prea plac.

Din câte am înţeles, au existat şi melodii care nu au putut fi promovate pe scene precum Music Bank, Music Core etc. din cauza conceptului prea violent sau sexy. Două dintre aceste melodii sunt I Rememer de la Bang YongGuk şi Dr Feel Good de la Rania, la cel din urmă fetele find considerate vulgare doar pentru că în coregrafia lor era o parte în care îşi îndepărtau picioarele.

Oricum coreenilor le place foarte mult să catalogheze videoclipurile, cele mai multe sunt ori 15+ ori 12+, eu una mă întreb oare ce naiba e aşa 15+ la videoclipul ăla? Adică nu am putut să nu râd cănd am văzut că Beep Beep de la BTOB e considerat 15+ şi Hurricane de la B.A.P sau Be A Man de la MBLAQ 12+.

Şi cum se face că Mr Mr de la Girls Generation, este considerat 12+ când în videoclip apar pastile, chestii medilale şi Delicious de la Toheart 15+, când clar trebuia să fie invers.

Oricum, ştim clar că dacă un grup de fete este sexy, acestea vor fi considerate uşoare imediat, dar când un grup de băieţi va fi sexy, va fi ca şi cum multora le-ar fi picat cerul în cap şi de parcă n-au mai văzut în viaţa lor un tip.

Se pare totuşi că şi conceptele cute încep să aibă ceva care îi calcă pe pitici pe unii. Cel mai recent exemplu este Catallena de la Orange Caramel (singurul grup cute care îmi place pentru că sunt amuzante), a stârnit reacţi negative pentru că apar „împachetate” şi se dau drept sushi.

Cred că unii sunt foarte greu de mulţumit. E drept, în toată lumea se pun restricţii pe ceea ce se difuzează, iar CNA-ul aka Consiliul Naţional al Audiovizialului ia mereu măsuri de prevenire a diferitelor videoclipuri, emisiuni şi toate cele. Acum o lună citeam că videoclipurile Inevitabil va fi bine al Andrei şi Aşa Şi de la Vunk au fost interzise la TV din cauza plasări de produse fără să se fi menţionat. Deci şi noi avem oameni cu pitici pe creieraş, dar stim clar că cele două videoclipuri au fost difuzate la noi până ni s-a acrit. Ei bine la coreeni treaba stă altfel.

 

3 gânduri despre „Conceptul de videoclip sexy în Coreea

  1. Avatarul lui SoraSora

    E o intreaga discutie pe tema asta…intr-un fel as fi de acord in sensul ca sunt pentru genul classy si nu trashy la trupele de fete , desi Coreea are mult pana sa ajunga acolo(dar sper sa nu se intample asa ceva …avem destul „trashiness” aici in Romania :))) ..
    La baieti in schimb …>:))) ..aham..adica m-ar deranja sa aud injuraturi in cantece lor … poti spune ceva si fara $#$%3 nu? :))) (desi cred ca Gain avea o melodie de genul ^^; ).
    In pivinta coregrafiei Rain a fost cel care m-a surpins XD,dar apoi i-am vazut pe cei de la N.O.M. si…am ramas speechless XDXDXD….of of Coreea please don’t change TwT

    Apreciază

    Răspunde
  2. Avatarul lui BigBang4EverBigBang4Ever

    ca bine zice Sora pe tema asta se poate discuta o vesnicie…piesa de la After School, „First Love” in ce categorie este incadrata ??? adica fetele sunt pe bara :))) aaa si Seungri avea un teaser la piesa „Let’s Talk About Love” dar Mv-ul nu a mai aparut niciodata…da aici stiu sigur ca a fost 19+ 😉

    Apreciază

    Răspunde
  3. Avatarul lui AndreeaAndreea

    wow chiar ca ei au o mentalitate cu totul diferita de a noastra si cam exagereaza unele lucruri care sunt normale(Cel putin din punctul meu de vedere), ar trebui sa se mai deschida spre astfel de lucruri….sa pui bulina pt mv-uri banale acum e cam mult…… ok ok treaba lor,asa e la ei, la noi nu e la fel si se vede o mare diferenta

    Apreciază

    Răspunde

Lasă un comentariu