
Yoo Tae Yang, membru al trupei SF9, și-a început oficial serviciul militar pe 3 martie.
Artistul a intrat într-un centru de antrenament pentru a-și îndeplini serviciul militar obligatoriu. După finalizarea pregătirii de bază, acesta va continua să servească drept soldat activ în fanfara militară.
Agenția sa, FNC Entertainment, a transmis: „Deoarece în aceeași zi se înrolează și alți soldați, ora și locația exactă ale înrolării lui Yoo Tae Yang vor rămâne private și nu va avea loc niciun eveniment separat.” Compania a adăugat: „Vă rugăm să îi oferiți lui Yoo Tae Yang sprijinul vostru călduros în timp ce își îndeplinește cu credință datoria și revine sănătos.”
Înainte de înrolare, artistul s-a întâlnit cu fanii în cadrul unui fan meeting, unde și-a exprimat recunoștința. El a spus: „A fost un moment semnificativ, creat prin sprijinul și efortul multor oameni. Le mulțumesc sincer tuturor celor care au făcut posibil acest moment, precum și membrilor trupei care au făcut scena să strălucească. Nu voi uita cele mai frumoase clipe petrecute împreună.”
Yoo Tae Yang a debutat în 2016 ca membru al trupei SF9 și a atras atenția publicului cu melodii precum „O Sole Mio”, „Trauma” și „Bibora”. Pe lângă activitățile cu trupa, el și-a construit și o carieră solidă ca artist solo și actor de musical, apărând în producții precum „The Three Musketeers”, „Salieri” și „Rent”.

