[EXCLUSIV] „A adus primăvara în viața mea”. Turneul „ARIRANG” prin ochii fanilor români

Etapa europeană a turneului „ARIRANG” s-a încheiat însă poveștile fanilor care au avut șansa să-i vadă live pe RM, Jin, SUGA, J-Hope, Jimin, V și Jungkook rămân ca o dovadă incontestabilă că, dincolo de cifre, premii și recorduri doborâte, grupul BTS continuă să rămână o sursă de confort, liniște și motivație pentru milioane de AMRY din întreaga lume.

În ultimul episod din mini-seria prin care mi-am propus să aduc magia turneului „ARIRANG” mai aproape de fanii care nu au avut, de această dată, șansa să-și vadă favoriții live, facem cunoștință cu o poveste care știu că va avea ecou în inimile multora dintre fanii BTS din România.

ARMY din 2024, Roxana ne reamintește că dincolo de imaginea strălucitoare, uneori aclamată, alteori blamată și de prea puține ori înțeleasă a grupului BTS se ascund 7 tineri obișnuiți din Coreea de Sud care au reușit, prin poveștile, trăirile, emoțiile și experiențele proprii, să aducă alinare celor ca ei și să creeze o comunitate de oameni care, altfel, nu ar fi avut poate șansa să se întâlnească niciodată. Este și cazul Roxanei, veți vedea.

Că între timp au și rescris istoria industriei muzicale, asta este deja un bonus. Sau un coșmar. Depinde de ce parte a poveștii ești. Dar acesta este un subiect pe care îl lăsăm pe altă dată 😉

„Ai putea să ne spui mai multe despre cum a început povestea ta ca fan BTS? Cum ai descoperit muzica grupului? Umblă o vorba printre membrii ARMY, pe care probabil o știi și tu, și anume că muzica lor te găsește când ai cea mai mare nevoie de ea. A fost și cazul tău?”

„Povestea mea a început acum doi ani, într-o zi de 7 aprilie. Da, pot spune că i-am găsit fix când aveam nevoie de ei și de muzica lor, deoarece treceam printr-o situație mai delicată. Până într-o zi când am descoperit melodia «Snooze» a lui Agust D, care a vindecat ce ceva în mine.

Apoi, imediat am început să caut tot mai multe detalii și povești despre BTS și am rămas uimită de cât de frumoși sunt ca artiști și oameni.”

„Acesta a fost primul tău concert BTS? Dacă da, îți mai aduci aminte momentul exact în care au intrat membrii pe scenă? Ce ai simțit în acel moment și cum a reacționat mulțimea din jurul tău? Dacă „ARIRANG” nu a fost prima ta experiență de acest gen, cum s-au schimbat băieții de ultima dată când i-ai văzut și până acum?”

„Da, este primul meu concert BTS, deși anul trecut i-am văzut live atât pe Hobi, cât și pe Jin. Momentul când BTS a urcat pe scenă a fost unul foarte emoționant și ireal. Încă nu pot să cred că i-am văzut atât de aproape. Toata atmosfera creată de  BTS și ARMY a fost de vis.”

„Fiecare fan BTS are un membru preferat, un bias așa cum se zice în cultura K-Pop, în a cărui poveste se regăsește uneori prin prisma proiectelor solo, alteori prin felul lui de a fi. Sunt curioasă cine a reușit să te cucerească pe tine în mod special și cum te-a înfluențat, ca fan, amprenta muzicală a biasului tău? Cum ai descrie tu diferența dintre impactul muzicii BTS asupra ta și modul în care proiectele solo ale biasului tău te-au ajutat?”

„Da, deși îi iubesc și îi susțin pe toți cei 7 membri, biasul meu este Yoongi. «Snooze» e melodia care a adus din nou primăvara în viața mea. Apoi am ascultat albumul lui solo, «D-Day», iar apoi am căutat BTS. Practic, muzica lui m-a determinat să vreau să știu mai multe despre BTS și datorită lui am devenit ARMY.

Îmi plac foarte mult proiectele lui solo, în special fiindcă melodiile lui sunt destul de diferite față de melodiile grupului. Îmi place că a reușit să-și găsească identitatea în afara BTS și prin versurile uneori brutale a reușit să vindece multe suflete care aveau nevoie să audă ceea ce el avea de spus. A spus totul, sincer, fără ocolișuri.

Îmi place și personalitatea lui. Deși poate părea rece la prima vedere, este total opusul. De asemenea, melodiile BTS, în diversitatea lor, reușesc să transmită diferite sentimente pozitive și să încurajeze ascultătorii să fie ei înșiși și să se accepte și să se iubească exact așa cum sunt.”

„Dincolo de latura sa comercială, dacă îi putem spune așa, turneul «ARIRANG» , la fel ca și albumul al cărui nume îl poartă, este o declarație de identitate și apartenență culturală a grupului BTS. Cum se aude «Arirang», un cântec cu mare încărcătură emoțională pentru poporul coreeean, cântat de zeci de mii de fani  de naționalități și origini diferite pe un stadion din inima Europei?”

„«Arirang» pe Stade de France, cântat de 92.000 de oameni a fost ireal. BTS au reușit să aducă împreună oameni de naționalități și origini diferite și să îi determine să cânte la unison, să rândă și să plângă împreună.

Totul a fost atât de minunat!”

„Și că tot am adus aminte de fanii ARMY, se spune că energia de la un concert BTS nu se compară cu nimic altceva. Cum a fost interacțiunea cu ceilalți fani de la cozi sau de pe stadion? Ai simțit acea conexiune instantanee de «familie» ?

„Încă de când am devenit ARMY am cunoscut foarte multe persoane frumoase. Inclusiv pe prietena mea cea mai bună pe care altfel nu aș fi avut cum să o cunosc.

Atmosfera la stadion atât înainte, cât și în timpul concertului a fost de veselie. Am schimbat suveniruri și am cântat împreună cu persoanele din jurul meu de la coadă. Am fost ca o mare familie. BTS creează conexiuni între oameni, iar, la final, bineînțeles că am plâns împreună. Chiar și Jungkook a plâns împreună cu noi. A fost un moment foarte emoționant să îi vedem părăsind scena.”

„Dacă ai putea transmite un gând către BTS, dar și către fanii ARMY din România care citesc acest interviu și poate încă visează să ajungă la un concert, care ar fi acela?”

„BTS, îmi doresc să rămâneți mereu aceeași băieți simpli din Coreea. Voi faceți lumea noastră mai frumoasă.

ARMY: everything will be okay. Sper ca fiecare ARMY care visează să ajungă la concertele lor să reușească. Merită! Borahae!”

„Și, nu în ultimul rând, întrebarea care stă pe buzele tuturor. Crezi că îi vom vedea vreodată pe BTS pe o scenă din România?”

„Hmm… Greu de spus. Nu cred că Bucureștiul este pregătit pentru ce ar aduce un astfel de concert, realist vorbind. La nivel de vis, ar fi un vis frumos să îi vedem aici. Plus că, băieții sigur s-ar bucura de frumusețile României și de diversitatea culinară.

Cred că s-ar simți mai liberi aici, ar putea vizita diverse obiective turistice și ar putea merge chiar și în drumeții.”

BTS are puterea de a aduce împreună oameni care, la prima vedere, nu ar avea nimic în comun. Să fie magia muzicii, să fie magia a șapte băieți simpli din Coreea de Sud care au demontat cuvântul imposibil, nu știm. Ce știm sigur este că datorită lor viețile multora dintre fanii ARMY nu vor mai fi niciodată la fel. În cel mai frumos și autentic mod posibil.

Mulțumesc, Roxana, încă o dată pentru că ai fost de acord să împărtășești cu noi o parte atât de prețioasă din povestea ta. Borahae!

Foto: arhiva personală a Roxanei

Lasă un comentariu